Proč nás číst?

Je tomu již nějaký ten pátek, co jsem se zasnila nad tím, jak by bylo krásné usednou v čajovně a rozjímat s čajem nad rozevřenými novinami prostými záště a zmaru, který na mne ze současného tisku všudemožně vykukuje. Novinami plnými zajímavostí, nadhledu, humoru mířenému i do vlastních řad. Novinami psanými tvůrci, kteří skutečně žijí to, o čem píší, nebo píší o tom, co jim fantazie na papír vykouzlí. 

Zabralo to několik měsíců mého povzdechování, než mi došlo, že se můžu z vysoka vybodnout na čekání až ty noviny někdo vytvoří. I začala jsem čutat do tvůrců kolem mne. Nevědouce, do čeho jdou oni ani já, neboť valná většina z nás k novinařině vskutku nikdy nepřičichla, rozhodli jsme se spojit dohromady a vytvořit Tvůrcovské noviny. Prostor, kde povídají nevidění a neslyšení tvořivci o tom, co jim kreativita kouzlí pod rukama. 

Chcete-li se na chvíli ztratit z šedi dnů každodenních do barevné fantazie tvořivých duší, upište se k odběru. Říká se, že obsahový projekt stojí pot a dřinu, a ne každý u něj vydrží. Nevím, jak dlouho tu noviny budou, jelikož nikdo z nás neví, co bude zítra. Jedno ale vím jistě. Tvořiví nikdy tvořit nepřestanou, takže je dost velká šance, že si naše psaní budete číst i za pár let. A možná jednou budete moci otáčet i jeho papírové stránky.

Nůši plnou kreativity a dny plné smíchu vám přeje

Bára Belandy Dvořáková

Pravidelně i nepravidelně po vás spisují


Lelek badatel

Bára Belandy Dvořáková

Čmrká, píše, vědozvěstuje, učí, ale i lelkuje. Celé to tu “šéfredaktoruje”.

Jsem mudrc, ale nemám bílý fous.
Jsem pečovatel, přesto péči o sebe zanedbávám.
Jsem jeden z vás, ale pěstuji v sobě jinakost.
Jsem pisálek a obrazům šat ze slov ráda dávám.
Jsem malíř.
Jsem hudebník.
Milovník knih.
I ševcem či krejčím umím být.
A co víc?
A víc už nic….

Sudetský zázrak

Ivana Štefková

Píšu, střežím, koučuju,🌾 vyživuji resilienci ~ umění ohnout se, ale nezlomit 💪 fandím dobrým věcem.

Jsem psycholožka a vypravěčka. Od roku 2010 objevuji téma resilience ~ umění ohnout se, ale nezlomit. Zkoumám a učím, jak přetvářet životní otřesy. Od roku 2004 pomáhám lidem vyprávět příběhy tak, aby je posilovaly.

Baví mě vytvářet prostor pro sdílení příběhů, splétat sítě mezi lidmi, popíjet čaje ze Sonnentoru a filtrovanou kávu, podtrhávat si v knihách v Kindlu. Miluju básně Jana Skácela, povídky Jana Čepa a písně Mumford & Sons. Ráda se směju. Doma mám jednoho muže, dvě děti a dva kocoury.


Nový brak

Jan Wranimír Vrána

Anamnéza: Přes 30 let chronického vylučování herních scénářů následkem neléčeného DrDismu. Chorobná psavost s nutkavou chlubivostí manifestující se v literárních soutěžích. Zbytnělé básnické střevo s občasně publikovaným výhřezem. Středně těžká závislost na černém čaji.

Tereza Kowolowská

Drtivou většinu své trudné existence se věnuji umču a větší půlku z ní se živím tetováním.  Komplikace absurdního charakteru při zcela běžných činnostech definují moje bytí stejně jako zájmové aktivity, sdílené jen s postaršími pány v maskáčovém dezénu, s tlustými brýlemi slepenými nad nosem náplastí. V dávných časech před koronou jsme měla i pokus o stand up. Jeden.

Princezna bojovnice ze Země pod vlnami 

Tanya St Lawson

Jsem v podstatě svobodomyslný dobrodruh a objevitel, freerange čarodějka, shapeshifter, rebelka a bojovnice, která cestuje po světě a sbírá inspiraci, zkušenosti, příběhy a zázraky.

Byla jsem nazvaná českou Mulan, českým Jackie Chanem, samurajkou i princeznou bojovnicí a pevným bodem mezi Západem a Východem. Mé vnitřní dítě se může zbláznit radostí, ale spíše, než realitou jsou tímto popsané mé ambice.

Přes třicet let jdu cestou osobní kultivace, vnitřní alchymie, sebemistrovství a bojových umění. Trénovala jsem se Šaolinskými mnichy a cedila pot a krev ve Wudanských horách Číny v Taoistickém klášteře, kde jsem po nějakou dobu žila mimo civilizaci a jakékoliv časopřímky. Toto kouzelné místo v oblacích mi nakopalo zadnici a osvobodilo mou duši a naučilo mě, že nic není nemožné, a že všichni v sobě máme nesmírně úžasné superpowers.

Miluji knihovny, knihkupectví, cesty po vnitřních a vnějších světech, hlavologii, Dr. Who, meče a tajemno. Jsem závislá na dobrém zeleném čaji, psaní a divoké magii krajin, které vyprávějí. V jedné takové magické krajině žiji u Bílého koně v zemi pod vlnami.

Tvořím nové světy, navštěvuji různé reality, podnikám pravidelné výpravy ven z komfortní zóny a sdílím vše skrze psané slovo, video a audio. Učím všechno, co jsem na svých cestách posbírala, a to v jazyce českém i anglickém. V tom anglickém mi to po 30 letech života v anglosaském světě jde o něco lépe, a tak žádám o trpělivost a pochopení neb zdá se občas tvořím nová slova a nedodržuji úplně daná lingvistická pravidla. Takže, vítejte v mém podivném podivuhodném světě – řekněte 'přítel' a vstupte.

Podnikatelské Pohledy Podnikavky

Alice Kavková

V životě mám spoustu rolí, mnohé jsem již opustila a nové přicházejí. Nejvíc se mi líbí role dvojmatky (mám 11letého syna Jáchyma a 13letou dceru Bertu), spokojené manželky (jsem vdaná za Martina od roku Jamese Bonda 007) a vtipné, prdlé kamarádky. Jsem taky amatérská psovodka a sbližuju se s naší útulačkou Sárou. Díky skvělýmu trenérovi jsem to nevzdala ani po tom, co mi čokl zlomil nos. Knihovna se plní odbornými knihami o výcviku psů, pes mi zabere spoustu času a sil, ale dělá takový pokroky, že mi to stojí za to. 

Oblíbila jsem si ale i roli podnikatelky. S rodinnou máme deskoherní vydavatelství, už od roku 2016 vyrábíme a prodáváme hry (nejdřív retrohry, dnes už moderní deskovky). Jsem taky Podnikavka - radím ostatním s podnikáním, něžným marketingem, tvorbou, můžete si u mě koupit konzultační balíček ve chvíli, kdy chcete natočit svůj první podcast, chystáte se na důležitej výstup v médiích, nebo píšete knihu a domlouváte smlouvu s vydavatelem. Já jednu napsala (Retrohraní), je z ní bestseller se skoro 30 000 prodanými kusy, takže se věnuju i knižnímu marketingu. Protože dobrou smlouvou to začíná, vydáním krásné knihy pokračuje a autorským marketingem udržuje při životě. Napsat knihu bolí, ale psát kratší texty mě baví. I proto mě občas budete moci číst tady v Tvůrcovských novinách. Díky, Báro, za pozvání.

Kolo roku

Lucie Deutsch

Jmenuji se Lucie a miluji příběhy. Vyprávím je svými fotografiemi, jsou ilustracemi vašich životů i tajných tužeb. Obdivuji lidskou jedinečnost a snažím se vždy o zcela individuální přístup. Naslouchám vašim snům a přáním s otevřenou myslí. Udělám vše proto, aby se zhmotnily v neobyčejných atmosférických fotografiích.

Markéta voní

Markéta Filipová

Život, který voní je lepší, pravím Vám!
A proč jako? No protože.
Jsem olfaltorická entuziastka, co se snaží víc než přežít na planetě plné zápachů.
Vůně jsou moji přátelé i profese a spolu máme jednu velkou misi – naučit pozemšťany správně používat jejich nos.
Víte, co cítíte? Možná ano, možná ne, pro všechny případy naskočte na vonnou karavanu, co zrovna projíždí.
Načichanou!

Změny a proměny

Alena Cardová

Alena je původně filmová produkční z Prahy, ale život ji díky mateřství zavanul směrem na venkov do jižních Čech. Zde se věnuje kraniosakrální terapii, přechodovým rituálům a tvorbě silových předmětů a Šperků z nebe a země. Alena miluje dobrou kávu, tanec a svobodné bytí v krajině.

Vhledy zenové vědmy

Samandra Dagmar Čerňová

Jsem znalkyně a vášnivá propagátorka Osho Zen Tarotu, průvodkyně osobní transformací a zenová vědma. Pomáhám zorientovat se v emocích a převzít odpovědnost za život a možnosti, které nabízí.

Art z Buchtí rodiny

Martina Müller Ondrušová

Artbuchta. TAK trochu ART a stále ještě BUCHTA! Kreslím a vařím. Kreslím KOMIKSY a vařím ROSTLINNĚ.

Lušťovka měsíce

Martin Kavka

Pracoval jako novinář, teď to samé dělá pro firmy – píše články, rozhovory nebo filtruje firemní komunikaci tak, aby byla jasná, stručná a srozumitelná. Kromě toho rozjel on-line slovník slangu a nových slov Čeština 2.0, se ženou a dětmi si hraje v rodinném vydavatelství deskových her 4 Kavky a pro obsahové tvůrce píše měsíční Newslettery.cz nebo natáčí týdenní podcast Tvůrcast.

Vášeň v pohybu

Markéta Polášková

Jsem tanečnice, lektorka a choreografka, která tanec chápe jako příležitost k osobnímu růstu. Pomáhám všem ženám, které se ztratily v dnešním přetechnizovaném a na výkon zaměřeném světě, aby skrze tanec znovu objevily své tělo, své ženství, svou vášeň. Učím je, jak tanec zapojit do každodenního života jako zdroj radosti, potěšení, uvolnění těla i emocí. Neoslovuje mě pouhé drilování techniky a jednotlivých kroků, chci v ženách podpořit jejich jedinečnost a zvednout jim sebevědomí, aby se nebály tancem vyjádřit, jaké opravdu jsou.

Kavčí medajlonek

Hana Valentová

Produktová & portrétní fotografka. A v neposlední řadě nemódní návrhářka tvořící pod značkou Tři kavky.

Mými celoživotními tématy jsou krása a krajina. Nerada odpovídám na otázku, kým vlastně jsem a (nedej bůh) čím se vlastně živím. Když jsem byla malá, chtěla jsem být bílá princezna, co spí na stromě v houpací síti. Pak jsem dostala rozum a přála si být cikánkou, co hádá z ruky. V telecích letech jsem milovala Josefa Vágnera a jeho knihy o Africe. Vystudovala jsem užitou geofyziku, což je obor na pomezí technické vědy a aplikovaného čarodějnictví. Fotím asi 30 let, ale až teprve s nastupující krizí středního věku si dovolila býti studentkou fotografické školy.

Haiku

Radka Vochozková

Ve vzduchu lapám 
po utopených slovech.
Zhmotňuji haiku.

Hanka Slavíková

Celý život hledám odpovědi na otázky Bytí zde na Zemi. Mám ráda přírodu, která je mým oblíbeným Zdrojem. Ráda fotím a píšu poezii. Miluji Mystérium života, moře, zvířata, děti, rituály a léčivé ticho ♥

Haiku je pro mne cesta meditace a usebrání. Zachytit okamžik, propojit obraz a slovo během krátké chvíle...☀️

Klubovna Naděje

Tomáš Paprštějn

Tomáš Paprštein zažil v dětství sexuální zneužívání, manipulaci a citové vydírání. Svůj autentický příběh o tom, jak ho v dětství zneužíval jeho třídní učitel, jak se stalo, že nakonec vše vyšlo najevo, jak probíhalo vyšetřování, soud a jak to celé nakonec dopadlo, sepsal do knihy. V listopadu 2022 založil neziskovou organizaci Klubovna Naděje z.s. Hlavním účelem spolku je osvěta, prevence a vzdělávání zejména v oblasti sexuálního zneužívání, násilí a domácího násilí.

Trocha Sociálna aneb prostě o životě

Zuzana Vránová

Přemýšleli jste někdy nad obsahem slova "sociální"? Dle slovníku významem "společenský". Takže vlastně vše o prostoru, kde se sejde dva a více člověka. Tam, kde se sejdou a mají o sebe zájem, tvoří společnost, společenství... Komunikují, radují se, zlobí se, nadávají nebo se milují, prostě žijí. Podle mne sem patří vše od početí až po hřbitovní kvítí... Možná ode mne čekáte něco o seniorech a ano, také to tu bude. Ale taky o dětech, rodině, puberťácích, radostech, společenských starostech, pečování a i o nepečování... S trochou humoru či smutku? Uvidíme... Tak to dnes asi na úvod vše.

Vaše Zuzka

Průvodce péčí o seniory

Propojené dějiny

Markéta Maija Sloka

Malířka Vesmírných obrazů, tvůrkyně Propojených dějin a ilustrátorka. Excentrická a výstřední umělkyně s láskou k životu a kafi.

Rubrika 42

Eunika Eyerová

Jsem Eunika Eyerová. Chodím na Zatlanku, kde zakládám s kamarádkou časopis. Hraji na piano, píši si různé texty. Chtěla jsem, aby si je mohl někdo přečíst, aby mohly někoho rozesmát nebo rozesmutnět (jenom na chvilku).

****

K poslechu…

Jana Staňová

Markeťačka, Ikigai koučka, Fitness instruktorka, pravá ruka podnikatelek v onlinu, vtipná a veselá duše.

Podporuji ženy, podnikatelky, mámy a partnerky (protože my nikdy nejsme jenom jedna, že jo?), v seberozvoji a odvaze převzít zodpovědnost za svůj život i podnikání.

Spoustu věcí ovlivnit nedokážeme, ale ty, které můžeme, bychom ovlivňovat měly. Neposouváme se jen my samotné, ale i naše okolí, které aktivně podporujeme, inspirujeme k akci a rosteme tak všechny.

Jsem autorkou podcastu Ženy kolem, o ženách a pro ženy, který je o sdílení životních i podnikatelských příběhů a motivaci vystupovat z našich komfortních zón.

Iva Cherry

Jsem milovnice fantazie, umění a pomalého životního stylu. 

Ráda měním šeď všedních dnů na barvy a vymýšlím způsoby, kterými toho co nejlépe dosáhnout. Naše smysly a představivost jsou úžasné dary s obrovským potenciálem, který se snažím s pokorou objevovat.

Jsem autorkou projektu Duší čarodějnice a zakladatelka FB skupiny Fantazírování, jejichž prostřednictvím pomáhám sobě i druhým znovunalézt dětskou představivost, utéct hlavou do oblak, inspirovat se nebo prostě jen potěšit duši. 

Mnohdy je to právě v jiných světech a pohádkách, kde se zračí ta největší pravda. 

Když odložím kouzelnou hůlku, jsem překladatelka, korektorka a copywriterka, ale každý, kdo miluje písmenka, ví, že magie tu zdaleka nekončí...

…a další, kteří budou postupně přibývat

Subscribe to Tvůrcovské noviny

Psaní od tvůrců, s tvůrci a pro tvůrce. O tom, co nás baví, zajímá, a nese nám ovoce.

People

Tvůrcovské noviny

Psaní od tvůrců, s tvůrci a pro tvůrce. O tom, co nás baví, zajímá, a nese nám ovoce.

Tanya St-Lawson

EN & CZ: Bi-lingual smorgasbord offerings of stories, adventures & journeys from a wanderer, writer, philosopher, martial artist, storyteller and explorer of inner & outer worlds. UK: home base, CZ: birth place, Blue Planet: the greater home.

Barbora Dvořáková

🦋 Spisující imunoložka | Čmrkající spisovatelka | Pohádkářka | Vědozvěstka 🦋